Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς

Άδοξη έξοδος… Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Άδοξη έξοδος…   Άδοξη έξοδος… EmptyΤρι 25 Αυγ 2009, 22:56

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Ατλέτικο Μαδρίτης και στη Μαδρίτη και αποχαιρέτησε από πολύ νωρίς το Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με τον χειρότερο τρόπο το παιχνίδι, καθώς δέχθηκαν γκολ μόλις στο 4’ και μάλιστα αυτογκολ από τον Βύντρα. Στη συνέχεια προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση χωρίς όμως επιτυχία. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου καλοί και μετά την αποβολή του Σισέ στο 71’, ουσιαστικά αποχαιρέτησαν την διοργάνωση. Οι Μαδριλένοι κλείδωσαν το παιχνίδι στο 83’ με ένα πολύ ωραίο γκολ του Αγκουέρο. Ξεχώρισαν για τον ΠΑΟ, κυρίως στο πρώτο μέρος, οι Λέτο και Σαριέγκι. Με πολλές εκπλήξεις ξεκίνησε το ματς ο Χενκ Τεν Κάτε.

Εκπλήξεις Τεν Κάτε και γκολ από τα αποδυτήρια

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με αρκετές εκπλήξεις στην αρχική του ενδεκάδα, καθώς ο Χενκ Τεν Κάτε αποφάσισε να αφήσει στον πάγκο τελικά τον Σπυρόπουλο και να χρησιμοποιήσει στα αριστερά της άμυνας τον Δάρλα, ενώ εκτός ενδεκάδας έμειναν επίσης και οι Σαλπιγγίδης και Σιμάο. Ο Ολλανδός τεχνικός προτίμησε να ξεκινήσει με δύο αμυντικά χαφ, τους Κατσουράνη και Σίλβα και μπροστά τους Λέτο, Γκάμπριελ και Νίνη. Μοναδικός προωθημένος ήταν ο Σισέ.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 2’ ο Νίνης έκανε το πρώτο καλό σουτ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Ωστόσο, αυτοί που βρήκαν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίχτα ήταν οι Ισπανοί, καθώς μόλις στο 4’ η Ατλέτικο έκανε το 1-0. Ο Χαϊτίνγκα έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Φορλάν γύρισε τη μπάλα και ο Βύντρα με κοντινή προβολή… αιφνιδίασε τον Γκαλίνοβιτς και έκανε το 1-0! Το γκολ αυτό «πάγωσε» τους παίκτες του «τριφυλλιού», με αποτέλεσμα τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι να φτάσουν μία ανάσα από το 2-0, όταν ο Αγκουέρο βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον πορτιέρου του ΠΑΟ, αλλά αντί να πλασάρει προτίμησε να δώσει πάσα.

Ισορρόπησε με Λέτο, άγγιξε την ισοφάριση

Από τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου και μετά, οι «πράσινοι» ξεπέρασαν το σοκ από το αυτογκολ του Βύντρα και ισορρόπησαν το ματς. Με καλύτερο παίκτη τον Σεμπάστιαν Λέτο ο ΠΑΟ έψαξε το γκολ, χωρίς όμως επιτυχία, αφού οι Μαδριλένοι γρήγορα περιόρισαν τον Αργεντινό, ενώ ο Σισέ ήταν απελπιστικά μόνος του μπροστά. Από το 30’ και μετά μάλιστα, οι Ισπανοί ανέλαβαν και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων, πίεσαν το «τριφύλλι» και αν δεν ήταν ο Σαριέγκι, σίγουρα ο Παναθηναϊκός θα είχε δεχθεί και άλλα γκολ. Πάντως το ημίχρονο έκλεισε με μία μοναδική ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, όταν ο Βύντρα ανενόχλητος μπροστά στην εστία της Ατλέτικο δεν μπόρεσε με κοντινή κεφαλιά να κάνει το 1-1.

Μονόλογος Ατλέτικο και «πράσινα» νεύρα

Αν και ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που έπρεπε να κυνηγήσει το γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, τελικά η Ατλέτικο ήταν αυτή που ξεκίνησε και πάλι πιο δυνατά. Οι Μαδριλένοι μπήκαν… φορτσάτοι στην επανάληψη με στόχο να πετύχουν και άλλα γκολ που θα κλείδωναν την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Έτσι λοιπόν, στο 52’ έφτασαν πολύ κοντά στο 2-0, όταν το σουτ του Γκαρθία έφυγε λίγο άουτ, ενώ το ίδιο συνέβη και στο 61’ από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αντόνιο Λόπεθ.

Στην αντίπερα όχθη, οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν εμφανές πως δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Ισπανών, για αυτό και περιορίστηκαν μέχρι το 70’ σε παθητικό ρόλο. Οι «πράσινοι» ήθελαν γκολ για να μπουν και πάλι στο κόλπο της πρόκρισης, όμως το παιχνίδι δεν τους έβγαινε. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να επιδίδονται σε διαμαρτυρίες και σκληρά φάουλ, με συνέπεια να μαζέψουν κίτρινες κάρτες (Σαλπιγγίδης, Κατσουράνης, Σίλβα), αλλά και την κόκκινη του Σισέ, ο οποίος στο 71’ πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια για σκληρό τάκλιν που έκανε στον Ασουνσάο.

Το «κερασάκι» από Αγκουέρο

Με την έξοδο του Σισέ από το ματς, ουσιαστικά τελείωσε και το παιχνίδι, καθώς με 20 λεπτά να απομένουν, ήταν αδύνατον το «τριφύλλι» να σημειώσει τρία τέρματα και μάλιστα με δέκα παίκτες. Παρόλα αυτά, οι «πράσινοι» βγήκαν στην επίθεση και πάλεψαν μέχρι το τέλος. Στο 77’ ο Λέτο με δυνατό σουτ υποχρέωσε τον Ασένχιο σε μία δύσκολη απόκρουση, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σαριέγκι με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Σε αντίθεση όμως με τους παίκτες του Παναθηναϊκού, ο Αγκουέρο στο 83’ δεν αστόχησε και με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής έκανε το 2-0. Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, αφού ο Χριστοδουλόπουλος δύο λεπτά αργότερα με σουτ εντός περιοχής δεν μπόρεσε να νικήσει τον πορτιέρο της Ατλέτικο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Ασένχο, Χάιτινχα, Ουιφαλούσι, Χουανίτο, Λόπεθ, Ραούλ Γκαρσία (62’ Κλέμπερ Σαντάνα), Ασουνσάο, Μάξι, Σιμάο (86’ Ρέγες), Αγουέρο, Φορλάν (82’ Χουράδο)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Γκαλίνοβιτς, Μουν (52’ Σαλπιγγίδης), Σαριέγκι, Βύντρα, Δάρλας, Ζιλμπέρτο, Κατσουράνης (87’ Σιμάο), Γκάμπριελ, Νίνης (63’ Χριστοδουλόπουλος), Λέτο, Σισέ

Κίτρινες κάρτες: Κατσουράνης, Ζιλμπέρτο, Σαλπιγγίδης, Λέτο, Χριστοδουλόπουλος, Σαριέγκι

» Συγκινητική "έξοδος" από τον Γ. Γεωργίου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης