Ημερομηνία εγγραφής : 24/08/2009
Ηλικία : 41
Τόπος : Σέρρες

''Ασυνεπής στο ραντεβού του'' Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ''Ασυνεπής στο ραντεβού του''   ''Ασυνεπής στο ραντεβού του'' EmptyΤετ 26 Αυγ 2009, 08:21

Ασυνεπής στο...ραντεβού του
25-Αυγ-2009, 23:35

Την απογοητευτική ήττα-αποκλεισμό με σκορ 2-0 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο "Βιθέντε Καλντερόν" με αντίπαλο την Ατλέτικο Μαδρίτης, στον επαναληπτικό του 3-2, για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Τα τέρματα για τους ανώτερους "ροχιμπλάνκος" πέτυχαν οι Βύντρα με αυτογκόλ(4') και Αγουέρο (83'), με τον Γκαλίνοβιτς να φέρει μεγάλη ευθύνη στο γκολ του Αργεντίνου. Στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ θα συνεχίσει η ομάδα του Τεν Κάτε.

Κατώτερος των προσδοκιών ο Τζιμπρίλ Σισέ, που όχι μόνο δεν απείλησε την εστία των Μαδριλένων, αλλά αποβλήθηκε κι όλας στο 71ο λεπτό, με απευθείας κόκκινη κάρτα, για σκληρό μαρκάρισμα με τα δύο πόδια στον Ασουνσάο.

Μέτριο σε γενικές γραμμές το θέαμα, με την Ατλέτικο να κάνει συντήρηση δυνάμεων και να παίζει με "σβηστές" μηχανές, χωρίς πλάνο, ανορθόδοξες και ημιτελείς οι επιθετικές προσπάθειες του "τριφυλλιού"

Έκπληξη από τον Τεν Κάτε στο αρχικό σχήμα, αφού προτίμησε τον Νίνη αντί του πρώτου σκόρερ της ομάδας, Δημήτρη Σαλπιγγίδη.

Καλύτερος του πρώτου ημιχρόνου για τον Παναθηναϊκό ο Γιόσου Σαριέγκι, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και πολλά καίρια "κοψίματα". Κέρδισε και πάλι "πόντους" ο Λέτο, που στην επανάληψη ωστόσο φάνηκε να κουράζεται και να μην έχει το "καθαρό" μυαλό των πρώτων 45 λεπτών.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Ο αγώνας...

Το έργο του Παναθηναϊκού στη Μαδρίτη ήταν εξόρισμού δύσκολο, από τη στιγμή που το "τριφύλλι", πριν από μια εβδομάδα είχε γνωρίσει την ήττα στο ΟΑΚΑ από την Ατλέτικο. Η υπόθεση πρόκριση όμως έγινε "μακρινό" όνειρο μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης σε μια φάση ανύποπτη και συνάμα άτυχη για τους "πράσινους".

Ο Ντιέγκο Φορλάν γύρισε στο ..."πουθενά" την μπάλα μέσα από την περιοχή του Παναθηναϊκού, στην πορεία της οποίας όμως βρέθηκε ο Λουκάς Βύντρα και την έστειλε στα δίχτυα του, ανύμπορου να αντιδράσει, Μάριο Γκαλίνοβιτς.

Αν και οι παίχτες του Τεν Κάτε ξεκίνησαν αρκετά επιθετικά και με αξιώσεις για να φτάσουν στο γκολ, οι πιθανότητες για το πολυπόθητο "διπλό" στο "Βιθέντε Καλντερόν" μειώθηκαν σε μεγάλο βαθμό, πριν καν συμπληρωθούν πέντε λεπτά αγώνα.

Στο 3ο λεπτό ο Νίνης συνεργάστηκε περίφημα με το Λέτο αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα άουτ, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ασένχο.

Ο Αργεντινός μέσος του Παναθηναϊκού ήταν ο πιο κινητικός παίχτης της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο και εννέα λεπτά μετά το γκολ, προσπάθησε να "απαντήσει", όμως το σουτ του μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο νεαρός γκολκίπερ των Μαδριλένων, ενώ στην αρχή της φάσης ο Λέτο είχε κάνει μια εξαιρετική "ποδιά" στον Πάουλο Ασουνσάο.

Η επόμενη αξιόλογη ευκαιρία των "πράσινων" στα πρώτα 45 λεπτά ήταν εκείνη που "ξόδεψε" ο Τζιμπρίλ Σισέ στο 20ο λεπτό, όταν βγήκε μόνος του στην πλάτη της ισπανικής άμυνας, αλλά όπως και στον πρώτο αγώνα σε παρόμοιο στιγμιότυπο, πλάσαρε αδύναμα, και ο Ασένχο μπλόκαρε εύκολα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του Τεν Κάτε έγινε στην εκπνοή του ημιχρόνου, με το "μοιραίο" Βύντρα που λίγο έλλειψε να ...πάρει πίσω το αίμα του από το αυτογκόλ που πέτυχε σαράντα λεπτά νωρίτερα.
Ο Λέτο εκτέλεσε το φάουλ ιδανικά και ο διεθνής Έλληνας αμυντικός πήρε από κοντά την κεφαλιά, στέλνοντάς την όμως πολλά μέτρα άουτ.

Η Ατλέτικο δεν πίεσε ιδιαίτερα τον Παναθηναϊκό και δεν έδειξε κάτι το σπουδαίο στο πρώτο ημίχρονο. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η μοναδική ευκαιρία που έκανε ήταν στο 16', όταν ο Λόπεθ πέρασε ...όποιον βρήκε μπροστά του από τα αριστερά, αλλά πραγματοποίησε την έξοδο την τελευταία στιγμή ο Γκαλίνοβιτς και απομακρύνει σε κόρνερ.

Στην επανάληψη οι "πράσινοι" μπορεί να μην πέτυχαν γκολ, "κατάφεραν" όμως ούτε λίγο ούτε πολύ να αντικρύσουν την κίτρινη κάρτα σε πέντε περιπτώσεις και ο Σισέ να αποβληθεί με απευθείας κόκκινη στο 71ο λεπτό, για σκληρό μαρκάρισμα στον Πάουλο Ασουνσάο.

Δεν υπήρχε καθαρό μυαλό και ψυχραιμία στους παίχτες του Τεν Κάτε και αυτό ήταν εμφανές. Με ανορθόδοξες επιθέσεις και προσωπικές ενέργειες, κυρίως του Λέτο, προσπάθησαν να ισοφαρίσουν οι ποδοσφαιριστές του "τριφυλλιού, όμως όποτε χρειάστηκε, ο Ασένχο ήταν "παρόν".

Ο Ολλανδός τεχνικός έριξε στη μάχη τους Σαλπιγγίδη και Χριστοδουλόπουλο, χωρίς ωστόσο να αλλάξει κάτι. Και σαν να μην έφταναν τα...νεύρα για του "πράσινους", στο 83ο λεπτό ο Αγουέρο έκανε άνω κάτω την άμυνα της ελληνικής ομάδας, πλάσαρε στη γωνία και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα με τον Γκαλίνοβιτς να φέρει τεράστια ευθύνη.

Ο Χριστοδουλόπουλος θα μπορούσε να είχε μειώσει το σκορ πέντε λεπτά πριν την εκπνοή, όμως ο Ασένχο εξουδετέρωσε εντυπωσιακά τη βολίδα που εξαπέλυσε ο νεαρός επιθετικός.

Το τελευταίο σφύριγμα του Φρινκ "έστειλε" τους Μαδριλένους στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ και τον Παναθηναϊκό στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ.

Ατλέτικο Μαδρίτης: (Άμπελ Ρεσίνο): Ασένχο, Αντόνιο Λόπεθ, Χάιτινχα, Φορλάν (81' Χουράδο), Αγουέρο, Μάξι Ροντρίγκες, Ασουνσάο, Χουανίτο, Ουιφαλούσι, Σιμάο (86' Ρέγιες), Ραούλ Γκαρθία (63' Κλέμπερ Σαντάνα)

Παναθηναϊκός: (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Μουν (53' Σαλπιγγίδης), Σαριέγκι, Νίνης (64' Χριστοδουλόπουλος), Σισέ, Λέτο, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Γκάμπριελ, Δάρλας, Βύντρα, Κατσουράνης (87' Σιμάο)

» Ραντεβού Κυργιάκου-Πατέρα στο κότερο!
» Αύριο το ραντεβού με «Σάλπι» για την ανανέωση.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης